Financie

Učte a veďte svoje deti k finančnej gramotnosti

Finančná gramotnosť teda to ako viete nielen hospodáriť s vašimi peniazmi, ale aj to že si viete v obchode spočítať či vás niekto neoklamal je veľmi dôležité. O to viac je dôležitá pri deťoch, ktoré sa môžu stať niekedy obeťou hocijakých podfukárov.
Finančnú gramotnosť by ste vaše deti mali učiť už od malička. V momente, keď sa vaše deti naučia ísť samé do obchodu je nutné, aby vedeli počítať, aby ich nikto neoklamal. Mali byť vedieť, akú hodnotu majú peniaze, a tým viac by si vážili každé euro, ktoré mu dáte.investice.jpg
Ak učíte svoje deti finančnej gramotnosti od malička budete mať istotu, že v budúcnosti nebudú mať s financiami problém, pretože keď ich od malička naučíte ako majú hospodáriť napríklad so svojimi peniažkami, ktoré dostali napríklad od starých rodičov na narodeniny, budú aj v budúcnosti vedieť, na čo zarobené peniaze minúť napríklad na potrebné veci. Ak si už v detstve neuvedomia, že peniaze by nemali míňať na hlúposti a na veci, ktoré ani nikdy nepoužijú aj v dospelosti budú vedieť ako so svojimi peniazmi hospodáriť. O čo viac, keď ich v detstve naučíte, že každé zarobené euro má nejakú hodnotu, a že vy na to, aby ste ho zarobili musíte pracovať a vysvetlíte to vašim deťom aj oni budú vedieť, že každé zarobené euro má nejakú hodnotu, a preto by ho nemali míňať bezhlavo.
Ako môžete ešte viesť deti k finančnej gramotnosti. pokladnička.jpgNaučte ich, že peniažky, ktoré dostali napríklad na narodeniny od starých rodičov si môžu hádzať do pokladničky a postupne si tak našetriť nejaké vlastné peniažky. Keď už bude mať našetrené nejaké peniažky a bude si chcieť niečo za peniažky kúpiť dovoľte mu po nejakom čase pokladničky rozbiť a peniažky povyberať. Môžete ho naučiť aj štedrosti a odporučiť mu napríklad, aby za našetrené peniažky kúpil niekomu darček na narodeniny alebo pri príležitosti nejakého sviatku alebo si našetrené peniažky môže zobrať na školský výlet. Tak si uvedomí, že peniažky, ktoré si našetril nemusí minúť iba tak, že si kúpi niečo pre seba, ale tak, že s nimi urobí radosť niekomu inému.