Nezařazené

Ako zlepšiť svoj vzťah

Hovorí sa, že vzťahy vo svojej podstate nie sú zložité, vraj si ich iba ľudia komplikujú. Opakovaním určitej činnosti či správania si podvedome vytvárate rôzne návyky. Mnohé takéto návyky si partneri vytvárajú aj vo vzťahoch. Nájde sa zopár dobrých, no veľa z nich vzťahu neprospieva. Osvojte si preto tie, ktoré váš vzťah posilnia.
Každý vzťahový poradca, psychológ či lekár vám povie – základom je komunikácia! Avšak pozor na to, čo vypustíte z úst. Existujú totiž štyri druhy komunikácie, ktoré vás neposúvajú vpred, ale práve naopak.

láska

1.Obviňovanie

Vyznávači tohto štýlu komunikácie žijú v presvedčení, že najlepšou obranou je útok. V praxi to vyzerá tak, že za každý problém, ktorý vo vzťahu vznikne je zodpovedný práve ten druhý partner. Za každým obvinením je však problém, pripustiť si, že máte na danej situácii aj svoj podiel. Občas to robia ľudia s nízkym sebavedomím.

milenci

2.Rozumovanie

Toto sa stane, ak dáte prednosť rozumu pred emóciami. Každý problém sa rieši racionálne, avšak väčšinou v chladnokrvnom prostredí. Myslite však na to, že vzťah je viac než len dohoda či zmluva.

3.Odvádzanie pozornosti

V takomto prípade vôbec nie je dôležité kto urobil akú chybu. Zástancovia tohto štýlu sa čo najskôr snažia vyhnúť nepríjemnej téme. Problém je podľa nich už sám o sebe nepríjemný, načo sa ním ešte viac zaoberať?

4.Uzmierovanie

Títo ľudia urobia všetko pre to. aby bola kríza čo najrýchlejšie zažehnaná. A to aj za cenu toho, že budú musieť ísť proti svojím presvedčeniam. To znamená, že radšej pôjdu sami proti sebe, než by mali riskovať hnev.

Pravda je lepšia než lož

Hovorí sa, že najkrajší život majú tí, ktorí ho žijú v láske a pravde. Klamstvo vás totiž každým dňom postupne viac a viac zožiera zvnútra. Mnoho špecialistov sa zhodne na tom, že je dobré, keď partnerovi dokážeme otvorene povedať po čom túžime a čo vo vzťahu chceme. Hovorte preto o tom, čo vás napĺňa radosťou, čo sa vám na vzťahu nepáči, a predovšetkým. Ak nedodržiavate túto jednoduchú zásadu, sami sa okrádate o tie najkrajšie chvíle.

sex

Problémy neignorujte, ale riešte

Vo vzťahu sa vždy vyskytnú nejaké prekážky. O kvalite vašej dôvery hovorí aj to, ako viete tieto prekážky a problémy riešiť. Môžete sa im postaviť čelom, utiecť, alebo ich odsunúť na neskôr. Tí, ktorí vedia problémy riešiť a podporujú svojho partnera si zabezpečujú odolnosť vzťahu. Nezabudnite, že utiecť je jednoduché, ale z dlhodobého hľadiska to prináša čoraz väčšie komplikácie. A toto všetko nám odoberá energiu. Iba riešením problémov sa ich naučíte tiež prekonávať.