Nezařazené

Snehové vločky v našich záhradkách

Ø Vresovec
Ide o drobnú drevinu s malými kvietkami. Kvitne v bielej, fialovej a ružovej farbe.
Erica carnea – Vresovec je nenáročná, každoročne kvitnúca rastlinka, ktorá vytvára husté koberce. Je možné ju vysadiť na väčšie plochy, ale využitie nájde aj vo vresovisku a v skalkách. Vresovce je dobre vysádzať vždy s neporušeným a celým koreňom. Vysádzanie je vhodné realizovať na jar. Krásu tejto rastliny podporíte ak ich budete sadiť v skupinkách. Na nejaký čas ich môžete pestovať aj v črepníku vo vnútri domu.

sníh

Ø Rastlinky v nádobách
Ruže, ihličnany, bambusy a listnáče môžu zimovať aj v nádobách v exteriéri. Pod podmienkou, že budú na chladné podnebie dobre pripravené. Nádoby izolujte zospodu. K tomu vám pomôžu polyesterové dosky, kokosové rohože, drevené podložky… Niekto črepníky obaľuje bublinkovou fóliou, slamenou rohožou alebo jutovinou. Umiestnite rastliny do tesnej blízkosti steny domu a ak nemrzne, môžete ich aj poliať.

jeřabiny

Ø Ihličnany
Naplánujte si nákup nových drevín do záhradky. Nemusíte voliť iba tuje. Dlhoveká a na starostlivosť nenáročná je napríklad aj borovica. Dostať aj zaujímavé kultivary smrekov a jedlí. Jedľa však potrebuje vlhkú pôdu a vlhkejší vzduch. Odolné cédre, tis a cypruštek môžu vo vašej rodinnej záhrade v zime dominovať ako krásny solitérny prvok.

Ø Zrežte choré stromy
Poškodené alebo ohrozujúce stromy je v zime vhodné zrezať. Udržujte vzdušnú a nie príliš rozvetvenú korunu stromu. Ak máte dreviny s guľovitou korunou, režte ich až na konci zimy. Platí pravidlo, že pri rezaní treba vždy rešpektovať čas kvitnutia. Druhy, ktoré kvitnú v lete režte na konci zimy, druhy kvitnúce na jar až po odkvitnutí.

jinovatka

Ø Plánujte zmeny
Zima sa dá vynikajúco využiť na plánovanie zmien v záhrade. Tie potom zrealizujete v nasledujúcej sezóne. Premyslite si ich. Vyberte vhodné rastliny a materiály. Overte si informácie na internete či v odbornej literatúre. Všetko si zapíšte a na jar už len nakupujte, saďte a stavajte.