Financie

Ako ušetriť na maličkostiach

Pokiaľ nezarábame ozaj veľké peniaze, každé euro navyše sa hodí. V domácnosti pritom môžete ušetriť aj na zdanlivých maličkostiach. Ide síce iba o pár centov, či eur, ak si však tieto malé sumy spočítate, za rok dokážete ušetriť pomerne pekný obnos peňazí. Zameriame sa na elektrickú energiu, ktorá nepatrí medzi zanedbateľné položky.

router
 

  • Asi len máloktorá domácnosť dnes existuje bez televízie, telefónu, či internetu. Bežne nám tieto tri služby, fungujú prostredníctvom jedného spoločného modemu. Ten je vo väčšine prípadov zapnutý 24/7, teda počas celého roka, a to cez deň i v noci. Zapnutý ho nechávame ja vtedy, keď nie sme dom, takže ho logicky nevyužívame. Na tomto malom zariadení, však dokážete taktiež ušetriť nejaké to euro. Priemerná spotreba modemov je pätnásť wattov za hodinu. Ak si vezmeme do úvahy priemernú cenu elektrickej energie, za rok zaňho zaplatíme okolo dvanástich eur. ak by sme ho vypínali iba počas noci, teda na takých osem hodín, ušetrili by sme niečo viac ako päť eur.

 počítač

  • Mnoho ľudí necháva počítač zapnutý nonstop. Aj keď jeho spotreba nie je enormná, pri ročnom zúčtovaní elektrickej energie, vám zopár eur navyše predsa len nabehne. Naučte sa ho preto vypínať stále, keď ho nepoužívate. Navyše to prospeje aj samotnému zariadeniu. Ak je počítač neustále v chode, zbytočne nasáva prach, ktorý zanáša časti určené na chladenie a iné dôležité súčiastky. Časom sa začne prehrievať a pracovať pomalšie. Jeho vypínanie teda ušetrí financie a predĺži jeho životnosť.

 

  • Staré spotrebiče žerú omnoho viac energie. Je jedno, či hovoríme o žehličke, sporáku, kanvici, alebo vysávači. Čím starší, tým vyššia spotreba. Pri nových spotrebičoch sa kladie vysoký dôraz na to, aby boli čo najviac úsporné. Ak teda chcete ušetriť, zainvestujte do kúpy nových pomocníkov v domácnosti. Po roku, či dvoch sa vám vaša investícia, vráti niekoľkonásobne.