Financie

Čo by sa stalo, keby Severná Kórea vstúpila do MMF?

Tieto ambície, ak sú momentálne neurčité, vrhajú svetlo na výzvy, ktorým bude čeliť Severná Kórea pri pokuse o to, aby sa stala súčasťou globálnej ekonomiky.
Táto krajina bola po desaťročia ekonomicky odrezaná z väčšiny sveta z dôvodu jadrového programu a údajného porušovania ľudských práv a odborníci tvrdia, že proces vstupu do finančných orgánov by bol dlhý.

vlajka

Výhody pre členstvo
Prečo by socialistický "pustovník" štát chcel dokonca vstúpiť do týchto inštitúcií ovládaných USA?
Členstvo by poskytlo Severnej Kórei prístup k obrovskému množstvu odborných znalostí, technickej pomoci a finančných prostriedkov. Takisto by to znamenalo dlhú cestu k integrácii do globálnej ekonomiky.
Cieľom MMF je zabezpečiť finančnú a menovú stabilitu, zatiaľ čo Svetová banka sa usiluje o podporu hospodárskeho rozvoja a zníženie chudoby.
Napriek tomu, že majú iné zameranie, obidvaja sa snažia podporovať ekonomickú prosperitu.

Pre medzinárodné spoločenstvo prinesenie Severnej Kórey do záhybu utišuje jednu z najnebezpečnejších hotspotov na svete. Dalo by to tiež určitý vplyv na dlho izolovanú, ale strategicky umiestnenú krajinu.

Ekonomická transparentnosť
Aby sa stal členom Svetovej banky, ktorá sa označuje za "jeden z najväčších zdrojov financovania a znalostí na svete pre rozvojové krajiny", musí sa najskôr stať členom MMF.
A MMF vyžaduje, aby členské štáty zdieľali informácie o svojich ekonomikách, neobmedzovali devízové ​​toky, nevykonávali politiky podporujúce obchod a platili predplatné kvót.
Ekonomika Severnej Kórey však nie je ďaleko transparentná a nie je jasné, koľko medzinárodnej kontroly by jej vodca Kim Jong-un bol ochotný prijať.
"Ekonomika Severnej Kórey funguje ako mafiánsky štát, neexistujú žiadne inštitúcie ako také, okrem samotného režimu," uviedla Anwita Basu, analytik oddelenia Economist Intelligence Unit.

"Nevidím žiadny dôvod, prečo by tento režim nemal zostať tajný – je to existenčná vec od nich," povedala pani Basu. "Ak odhalia príliš veľa, budú oslabení."

korea

Meranie nezvyčajnej ekonomiky
Severná Kórea nielen neuverejňuje ekonomické údaje, ale má dôležitý čierny trh a nekontrolovateľnú korupciu. Väčšina ľudí nemôže žiť zo svojich oficiálnych platov a trhová aktivita sa v posledných desaťročiach rozkvetla.
 
Typická severokórejská domácnosť odvodzuje viac ako 70% svojich príjmov z aktivít na trhu – legálnych i nezákonných – podľa Byung-Yeon Kim, profesora ekonómie na Národnej univerzite v Soule. Odhaduje, že viac ako polovica aktivít na trhu je nezákonná. To spôsobuje, že jeho ekonomika je obzvlášť náročná.