Nezařazené

Elektronický občiansky preukaz a jeho bezpečnosť

Ak aj vy patríte k ľudom čo sa nechali zlákať a prešli na e-občiansky preukaz. Tak potom vás istotne poteší správa že štát konečne pristúpi k opravám chýb v softvéri. Netreba hádam pripomínať koľko trvala oprava chyby z 2017 pri generovaní certifikátov pre elektronické overenie podpisu. Znie to síce možno ako bežná chyba ktorá sa vyskytuje v danej oblasti dosť často. Ale nesmiete zabúdať na to že čo všetko je možné spraviť ak máte prístup k občianskemu preukazu inej osoby. Nechceme maľovať čerta na stenu, ale istotne sa aj vo vašom okolí nájde niekto kto si požičal peniaze od ne-bankovky a stačil mu pritom iba občiansky preukaz.

platební karta.png

A teraz si predstavte čo by s vašimi údajmi dokázal skúsený hacker. Našťastie k poslednému upozorneniu na chyby eID-klienta prišlo od takzvaných etických hackrov. A to na prelome február-marec 2019. A preto vám nič zásadné tento krát nehrozí. Všetko o čo sa musíte starať je aby u vás nainštalovaná verzia eID-klienta bola aktuálna. A je absolútne jedno aký typ operačného systému využívate. Či sa jedná o Linux, Mac os alebo Windows je životne dôležité aby sa jednalo o aktuálnu verziu ktorá ma číselné označenie 3,2.

technologiew.jpg

Aby sme ale iba nestrašili môžete si byť istý že štát nikdy nespí a ani tu to nebude iné. Na zistené chyby už reagoval zvýšením počtu obborníkov. To sa síce dalo očakávať ale predsa len by bolo lepšie keby tak učinil skôr ako k danej chybe dôjde. Presnejšie reagoval na to v projekte Riadenia incidentov kybernetickej bezpečnosti. Pričom výsledná suma za projekt sa ráta v desiatkach miliónov eúr. Samozrejmosťou v tomto prípade je aj úprava danej legislatívy pretože v prípade iba technického riešenia. Akékoľvek odhalenie chýb systému ako takého by z právneho nemuselo mať veľký význam a tak je logické že aj legislatíva sa musí prispôsobiť súčasnej dobe. A tak nám neostáva nateraz iba len dúfať že najbližšiu chybu tiež objavia iba etický hackri.