Business

FedEx ukončuje pozemné partnerstvo s Amazon

FedEx v stredu potvrdila, že ukončí svoju zmluvu so spoločnosťou Amazon na pozemné dodávky malých balíkov, pretože predajca online sa zameriava na vybudovanie vlastnej siete dodávok.
Prechod spoločnosťou zaoberajúcou sa doručovaním balíkov v USA prichádza dva mesiace po tom, ako sa rozhodol neobnoviť svoju zmluvu s Amazonom o dodávke tovaru v USA prostredníctvom expresnej služby lietadla.Dodávka FedEx..jpg
„Táto zmena je v súlade s našou stratégiou zamerať sa na hraničný trh s elektronickým obchodom,“ uviedla vo svojom vyhlásení FedEx, pretože sa snaží rozšíriť a slúžiť spoločnostiam, ktoré by zahŕňali konkurentov Amazonu.
Amazon vo vyhlásení uviedol, že „neustále inovuje, aby sa zlepšili skúsenosti s dopravcami a niekedy to znamená prehodnotiť naše vzťahy s dopravcami“.
Akcie spoločnosti FedEx klesli o 2% na 157,91 dolárov a akcie AZ sa znížili o 1% na 1 769,25 dolárov v stredu cez poludnie.
AZ rozširuje svoju vlastnú sieť dodávok lietadiel, nákladných automobilov a dodávok a považuje sa za potenciálnu dlhodobú hrozbu pre firmu FX a konkurenčnú spoločnosť United Parcel Service, z ktorých obidve spoločnosti elektronického obchodu dlho považovali za zákazníka.
„Čo to bolo za šialenstvo, už prišli na to, že je ich konkurent,“ uviedol Trip Miller, Managing Partner spoločnosti Gullane Capital so sídlom v Memphise, s odkazom na vzťah FX s AZ.Lietadlo FedEx..jpg
Analytici tvrdia, že AZ si zaistil lepšiu sadzbu s UPS pre doručovanie balíkov do lietadiel, takže nemá zmysel, aby firma spolupracovala so spoločnosťou FX.
V minulom roku gigant predstavovala menej ako 1,3% príjmov organizácii FX. Podľa analytikov sa od firmy UPS, ktorá odvodzuje od maloobchodníka online relatívne vyšší podiel na výnosoch, očakáva, že po poslednom kroku bude mať z vyšších objemov úžitku.
FX už v júni varoval, že obchodné napätie medzi USA a Čínou a ukončenie zmluvy s gigantom by poškodilo jeho fiškálny výkon do roku 2020.