Nezařazené

Plody mora – aké benefity ponúkajú?

Plody mora alebo inak povedané „morské príšerky“ sa ku nám dostali už dávno. Kedysi sme ich mohli ochutnávať len pri návšteve prímorských krajín, dnes už si ich vieme pripraviť aj doma. Je to však ich jediné využitie ? Zďaleka nie, pretože každá potravina sa dá využiť aj inak než v podobe chutného pokrmu.

krab

Skutočný milovník darov mora ich s radosťou konzumuje v pravidelnejších intervaloch. Je to zdraviu veľmi prospešné, pretože morské živočíchy obsahujú jednak vysoký prísun vitamínov a minerálnych látok bohatých na plnenie mnohých fyziologických funkcií organizmu. Neobsahujú navyše vysoké množstvo saturovaných tukov – naopak obsahujú vyššie množstvo esenciálnych mastných kyselín, ktoré si telo človeka nevie samo syntetizovať. Plody mora neobsahujú len tieto látky, ale naopak – obsahujú presne stanovené množstvá makronutrientov i mikronutrientov. Zaraďujú sa medzi prospešné potraviny aj preto, lebo sú pestré a človek ich zje len v obmedzenom množstve, takže sa dodržiava pestrosť i striedmosť výživy. Z hľadiska zdravého životného štýlu alebo redukčných diét sa určite považujú za správnu voľbu. Vplývajú na správny rast vlasov, zubov, kostí a regulujú látkovú výmenu. Pre vyšší obsah jódu sa uplatňujú aj pri liečbe štítnej žľazy alebo ako potravinový doplnok.

krevety

čo však s ľuďmi, ktorým tieto potvorky nechutia ? Jednou alternatívou je nahradiť ich inými potravinami, pretože svet nám ponúka veľmi variabilnú voľbu pri kúpe potravín – obchody sú doslova preplnené a ich nadbytok sa bohužiaľ vyhadzuje. Druhou radou je zmiešať ich do príjemnej pasty, ktorá sa používa zvonku. Do mixéra je potrebné vložiť aspoň 3 rozmrazené krabie tyčinky alebo krevety (kvalitnejšie), trochu olivového oleja a lyžicu medu. Táto trojkombinácia sa nanáša na pery, oblasť hlavy a končatiny – dodávka vitamínov sa pekne vstrebe do kože bez toho, aby ste ich museli jesť!