Nezařazené

Riešenie bytovej otázky mladými ľuďmi

V dnešnej dobe sa chce každý mladý človek osamostatniť od svojich rodičov, no nemá ľahkú úlohu. Má niekoľko možností a my sa pozrieme práve na tie najčastejšie, a to je riešenie bývania prostredníctvom podnájmu a hypotéky (a následnej kúpy danej nehnuteľnosti).

klíč

Podnájom alebo hypotéka ?
· Podnájomje riešenie, kedy sa mladý človek rozhodne nájsť si ubytovanie (s partnerom či kamarátmi) v blízkosti jeho/ich miesta výkonu pracovnej činnosti prostredníctvom mesačných splátok majiteľovi nehnuteľnosti. Tieto mesačné čiastky sa líšia od miesta a kvality ubytovania. Typický príklad podnájmu bytu v Žiline – (2-izbový byt priamo v centre mesta) s rozlohou 52m2 a mesačnou splátkou 350 €, a tiež mesačné splátka za energie 125 €.

· Hypotékaje riešenie, kedy mladý človek požiada banku o peniaze na odkúpenie nehnuteľnosti sám alebo spoločne s partnerom, taktiež v blízkosti výkonu pracovnej činnosti. Príkladom takejto nehnuteľnosti je napr. Žilina (2-izbový byt priamo v centre mesta) s rozlohou 56m2 a cenou 78 000 €. Na to, aby bola banka ochotná požičať mladému človeku peniaze musí splniť niekoľko kritérií, kde mu aj pri splnení všetkých požiadaviek banka môže požičať len určité percento z ceny nehnuteľnosti tzv. LTV (70-90% vo výnimočných prípadoch 100%).

To znamená, že si mladý človek od baky požičia toľko, koľko je mu ochotná dať, podľa už spomínaného LTV, a teda povedzme, že ide o 80% (62 400 €) z celkovej sumy 78 000 € a zbytok peňazí si musí zaobstarať našetrenými peniazmi (15 600 €) alebo úverom, ktorý však nesie ďalšie úroky (o dosť vyššie, ako hypotéka pre mladých). Tak v konečnom dôsledku bude mesačná splátka tejto nehnuteľnosti 310 € (hypotéka) + 120 € (úver) + 125 € (energie). A to nehovoriac o preplatení úveru a hypotéky.

obývací pokoj

A teda máme pred sebou dve varianty, kde v prvom prípade sa podnájom vyšplhá na mesačnú čiastku 475 € a nikdy sa nehnuteľnosť nestane vašou, no pri podpise zmluvy sa dá bývať aj v jednom podnájme, napríklad 20 rokov a v druhom prípade (hypotéka v kombinácií s úverom) sa mesačná čiastka vyšplhá na 555 € a po dobu splácania splátok sa nebudete mať čoho báť. Každopádne, až po dobu nesplatenia celkovej čiastky nehnuteľnosť patrí banke a môže vás aj po 10 rokoch o nehnuteľnosť pripraviť, ak neplatíte splátky. Navyše po 20 rokoch preplatíte niekoľko tisíc eur z úrokov plynúcich s hypotéky a úveru.

Prečo teda platiť banke a mať tak pocit, že Vám nehnuteľnosť patrí, keď existuje možnosť podnájmu a možnosť šetrenia si popri bývaní v podnájme na niečo vlastné, bez nutnosti platenia úrokov banke. Vaše rozhodnutie je však na vás. Každopádne sa oplatí nad danou vecou popremýšľať.