Šport

Street workout

Názov tohto novodobého športu pochádza z angličtiny. Street znamená v preklade ulica, workout znamená cvičenie, poväčšine silové. Môžeme sa stretnúť aj s inými názvami, no všetky hovoria o tom istom. Cvičení na ulici. K takémuto tréningu nebudete potrebovať žiadne stroje alebo pomôcky. Budete pracovať s váhou vlastného tela a každým cvičením posúvať svoje limity ďalej a ďalej. A to nehovoríme len o tých fyzických, ale aj psychických. Vhodné miesta sú tie, ktoré majú aspoň jednu tyč, ktorá sa dá použiť ako hrazda. V dnešnej dobe ale nájdete aj ihriská pre dospelých, ktoré sú pre toto dizajnované.workout.jpg
Vznikol v New Yorku v chudobných štvrtiach. Populácia z týchto oblastí si nemohla dovoliť cvičenie v posilňovni a tak zapojili svoju fantáziu. Udialo sa tak aj preto, že im to dávalo voľnosť. Neboli už viac obmedzovaní na otváracie hodiny alebo limitované vstupy.
Samotné cviky pozostávajú zo sérií rôznych zhybov, kľukov, poskokov, drepov, zdvihov nôh, šprintov a prednožení ale aj cvikov s výdržou. Využitie tu nájdu pomalé, ale aj rýchle dynamické opakovania a fantázia. Musí vás to hlavne baviť! Komplexne precvičíte veľké svalové skupiny a rozhodne nejde o relaxačné cvičenie. Závisí to samozrejme aj od vášho cieľa, nasadenia a intenzity cvičenia. Odporúčame cvičiť s parťákom, nie len že je to väčšia zábava, ale je to aj dobrá hecovačka. Niektorým ľuďom však nemusí vyhovovať a preto je len na vás odskúšať si, čo sadne práve vám. Efektívne spálite tuky, vybudujete svalovú hmotu a zlepšíte výdrž svalov.hrazda.jpg
Na ľahkú váhu však neberte regeneráciu! Street workout je oveľa ťažší ako ostatné typy cvičení, no veľa cvičencov si v zápale radosti nedopraje čas na oddych. Je to veľká chyba, pretože hrozia rôzne zranenia – od mikrotrhlín vo svaloch až po naozaj vážne natiahnutia šliach a podobných úrazov, ktoré vás vyradia z cvičenia na oveľa dlhší čas ako je dĺžka regenerácie.
Praktikovať ho môžu starí, mladí, deti aj dospelí bez rozdielu pohlavia. Neodporúčame ho však obéznym ľuďom pretože tréning prebieha na tvrdom povrchu. To neprospieva už aj tak veľmi namáhaným kĺbom.