Móda

Revolučná módna návrhárka 20. storočia

Aj keď jej meno nie je pre mnohých zrovna najznámejším, talianska módna návrhárka Elsa Schiaparelli (1890-1973) bola za svojej éry veľmi žiadanou a nadanou umelkyňou a prispela k mnohým inováciam v oblasti módy. Elsa pochádzala z aristokratickej rodiny, v ktorej príliš nemali pochopenie pre jej záujmy a nadanie, ktoré mala. Keď sa mladá aristokratka vydala, nebola príliš šťastná, navyše sa dostala do finančnej krízy. V tom čase sa však zoznámila s niektorými ľuďmi, ktorí ovplyvnili jej budúcnosť. Jednou z takýchto osôb bola manželka jej kamaráta, básnika Francisca Picabiho, Gaby. krejčovství.jpgSpolu s ňou totiž objavili svet francúzskej módy a nej určoval Paríž, do ktorého sa aj presťahovala. Aj keď som svojimi prvými návrhmi neuspela, nevzdala sa a napokon uspela. Osudným kúskom oblečenia, ktorý ju preslávil bol sveter. Jednalo sa o čierno-biely sveter s motívom mašle. Týmto originálnym svetrom prerazila a onedlho túžili po modeloch mladej umelkyne mnohé ženy. Tá si zakrátko módny salón, ktorý si získal veľa klientov. Vo svojom salóne predávala okrem klasických modelov aj športové kúsky, či plavky.
Hlavnou Elsinou sokyňou bola v tom čase známa Coco Chanel. Obe boli rebelky, vdýchli do svojich návrhov nový, svieži vánok, a preto boli aj veľkými konkurentkami, ktoré sa nemali v láske. Coco Chanel bola však odlišná v tom, že do svojich modelov častokrát zakomponovala svoju obľúbenú čierno-bielu kombináciu  farieb. Naproti tomu Schiaparelli bola extravagantnejšia, pričom jej najobľúbenejšou farbou bola ružová.modní přehldíka.jpg Podobne ako Coco nosievala rada nohavicové kostýmy, ktorými provokovala konzervatívne ženy. Jej klientky boli okrem neznámych parížskych dám aj známe osobnosti ako napríklad Katharine Hepburn či Greta Garbo.  Schiaparelli sa okrem iného zaslúžila o módne prehliadky, také aké sú v dnešnej dobe, nakoľko zaviedla predvádzanie na móle sprevádzané hudbou.
Taliansku umelkyňu napokon zasiahla tak ako mnohých kríza počas a po druhej svetovej vojne a po nej už nikdy nenabudla takú slávu akú mala predtým.