Tovar

Zaujímavý luster z nepotrebných PET fliaš

Využitie starých nepotrebných PET fliaš môže mať rôzne podoby. Ak sa radi venujete prerábaniu či recyklácii starých vecí, tento luster nebude pre vás žiadny problém, zvládne ho bez  ťažkostí aj ženská ruka, no pomoc manžela či syna je, samozrejme, vítaná. K lustru potrebujete funkčný záves na svietidlo, už použité nepotrebné PET fľaše, ktorých recyklácia sa v dnešných časoch stala „módnou“ a k tomu aj trocha fantázie.

odpadky
 
Zoznam potrebných vecí:
-záves na luster s objímkou a káblom
-hadicová spona
-pozinkovaný drôt, asi 30m
-PET fľaše rôznych farieb, 6 kusov
-teplovzdušná pištoľ
-kliešte na drôt
-klinec, ihla
-skrutkovač, nožnice

dekorace
 
Postup práce:

 1. PET fľaše si rozstrihneme na štyri časti v pozdĺžnom smere a potom z nich striháme malé listy. Ak nebudú pravidelné, bude to reálnejšie.
 2. Po celom okraji listov si nožnicami zastrihávame malé písmenká „v“, takisto nemusia byť rovnaké. Pôjde to rýchlo a ľahko.
 3. Kvôli zjemneniu ostrých hrán listov ich okraje opatrne zahrejeme teplovzdušnou pištoľou, jemne sa skrútia a dostanú reálnejší tvar.
 4. Po tom, čo takto upravíme všetky listy, do každého z nich urobíme klincom alebo ihlou malú dierku.
 5. Drôt si rozstrihneme na tri kúsky rôznej dĺžky, a to 20, 35 a 50 cm.
 6. Klieštikmi si drôt pripevníme na každý jeden list zvlášť, a to tak, že drôt prevlečieme cez urobenú dierku, ohneme ho k dlhšej časti drôtu a obmotáme ho okolo neho.
 7. Ak už máme pripevnené listy a pripravené všetky vetvičky, tak si ich spolu chytíme do ruky a zarovnáme spodok drôtov.
 8. Hotové vetvičky dokopy spojíme sponou, ktorú musíme zatiahnuť veľmi pevne. Okraje v spodnej časti drôtov vytočíme smerom hore, aby sa nevyšmykli, ak s nimi budeme ešte ďalej manipulovať.
 9. Už sa nám podarilo urobiť „strapatý“ luster, ale je ešte surový, pretože sa nakláňa na jednu stranu, takže ho musíme ešte vytvarovať.
 10. Kliešťami veľmi tesno skrúcame všetky spodné ohnuté drôty a vytvárame z nich nepravidelné pružinky.
 11. Drôty, teda vetvičky nakoniec rukami upravíme do želaného tvaru, v tomto prípade akejsi gule a luster môžeme zavesiť, je hotový.

 
kleště

Dobré rady na záver:
Ušetriť na materiáloch môžete, ak si niektoré nakúpite v bazáre, napríklad záves sa dá použiť zo starej lampy. Nakláňanie lampy ľahko vyriešite krčením a polohovaním drôtov na správne miesto. Farbu lustra si vyberte podľa vášho interiéru, dostať ich v pár farebných odtieňoch, takže by to nemal byť problém. A ešte upozornenie na záver: zahrievanie PET fliaš uvoľňuje do ovzdušia škodlivé látky, tak pracujte vonku alebo v dobre vetranej miestnosti.