Dovolenka

10 zaujímavých faktov o Grécku

1)Väčšina Grékov nežije na ostrovoch roztrúsených v Iónskom, Stredozemnom a Egejskom mori ako si väčšina turistov myslí. Až 40% Grékov žije buď v Aténach alebo Solúne.

santorini

2)V Grécku sú rodinné vzťahy na prvom mieste. Nie je ničím nezvyčajným, že starí rodičia alebo prarodičia žijú zo svojimi deťmi až kým nezomrú. V Grécku preto nájdete len veľmi málo domovov dôchodcov, ak vôbec.

3)Grécko je tiež veľmi vyhľadávanou turistickou destináciou. V lete tu dokonca nájdete viac ako dvojnásobok turistov, než samotných Grékov. Úžasná príroda, krásne piesočnaté pláže akými sú napríklad Navagio alebo Elafonissi na Kréte, unikátne historické pamiatky, to všetko tvorí fantastickú a neodolateľnú zmes.

4)Kto neochutnal Ouzo, nezažil to pravé Grécko. Na ostrove Lesbos nájdete až 60 liehovarov zaoberajúcich sa výrobou tejto pálenky pripravovanej z matoliny, anýzu a špeciánej zmesi byliniek. Zvláštnosťou tohto destilátu je, že sa po pridaní vody mliečne zakalí.

5)Olivy a Grécko to je nerozlučná dvojka. Tento štát je tretím najväčším producentom olivového oleja a až 80% všetkej produkcie je zameraných výhradne na najkvalitnejší extra panenský a za studena lisovaný.

6)Viete o tom, že tradičný grécky "gyros" vlastne nepochádza z Grécka? Toto obľúbené jedlo, ktoré sa už rozšírilo do celého sveta priniesli v roku 1922 do Grécka arménski utečenci z Turecka. Turci poznajú toto jedlo ako döner kebab a v arabských krajinách je známy ako shawarma.

7)V Grécku nenájdete žiadne splavné rieky kvôli skalistému a hornatému terénu. Až 80% Grécka tvoria rôzne pohoria.

kebab

8) Peloponézsky poloostrov a okolité ostrovčeky sú neustále obývané už viac ako 7000 rokov a Athény patria k jedným z najstarších miest v Európe.

9) Miestnou špecialitou v mestskom štáte Sparta bola v staroveku čierna polievka (melas zomos) pripravená z varených bravčových paprčiek, soli, octu a krvi.

10)Počas dovolenky v Grécku ste si určite všimli, že mnohé domy majú na modro zafarbené dvere, okenice, parapety, nábytok ba aj kupoly domov. Modrá farba sa používa hlavne kvôli presvedčeniu, že odháňa od obydlia démonov.