Dovolenka

Ako sa zbaliť čo najlepšie na dovolenku?

Občiansky preukaz alebo platný cestovný pas sú dve najzákladnejšie veci, ktoré si do vašej batožiny zabaľte ako prvé. Nezabudnite si tiež overiť dobu platnosti, aby ste sa vyhli problémom. Okrem iného si netreba zabudnúť cestovný lístok, prípadne letenky, zdravotný preukaz, vodičský preukaz a iné dôležité doklady.
Okrem kreditnej karty je potrebné pri sebe mať aj istú hotovosť, pretože nie všade budete vedieť zaplatiť kartou. Odporúčame vám si peniaze zmeniť, aby ste sa vyhli zbytočným poplatkom. Napríklad ak vyberáte peniaze z bankomatu v zahraničí, môže vás to vyjsť drahšie ako na Slovensku.cestovní pas.jpg
Základne vybavenie liekov je ďalšia vec, ktorú treba mať vždy po ruke. Ak užívate pravidelne lieky a viete, že cesta bude dlhšia, uložte si ich radšej do príručnej batožiny. Medzi základ rozhodne patria lieky na zníženie bolesti a teploty, proti bodnutiu hmyzom a tiež na alergiu. Nezabúdajte ani na to, že napríklad pri mori vás prvé dni môžu potrápiť aj tráviace ťažkosti.
Cestovné poistenie by sme vám odporučili tiež, nakoľko nikdy neviete, čo sa môže prihodiť. Je už len na vás, aké si zvolíte, niektoré cestovné kancelárie dokonca ponúkajú najvýhodnejšie s ohľadom na to, kam cestujete.
Oblečenie si vezmite podľa toho, kam sa chystáte. Samozrejme, ak sa chystáte smerom na juh, nezabudnite si vziať aj teplejšie oblečenie. Nikdy neviete, či sa náhodou neochladí alebo neprídu búrky z tepla. Platí to aj naopak, ak cestujete na sever. Myslite aj na pevnú obuv a v prípade nepriaznivého počasia na pršiplášť. Hoci ak by bolo najnutnejšie, viete si to, čo budete potrebovať, dodatočne dokúpiť v danej destinácii.cestovní taška.jpg
Myslite aj na toaletné a hygienické potreby, ktoré si pre istotu zabaľte aj do príručnej batožiny, ak by ste cestovali viac než osem hodín alebo v noci. Pokiaľ cestujete dlho, zvyknú sa robiť dlhšie a kratšie prestávky, aby sa ľudia mohli najesť, zájsť na toaletu, prípadne si umyť zuby alebo sa prezliecť do pohodlnejšieho oblečenia.
Veríme, že sme vám týmto článkom aspoň trošku pomohli. A náš tip na záver? Pred každou cestou si vytvorte kvalitný zoznam vecí, ktoré budete potrebovať a poctivo si odškrtávajte to, čo ste už zabalili. Určite sa vám tak podarí zabaliť všetko. A môžete spokojne vyraziť na cesty!