Dovolenka

Na výlet vlakom RegioJet

  1. Oravský hrad

 
Majestátne sa vypína nad riekou Orava v obci Oravský podzámok a  patrí medzi najkrajšie a najvýznamnejšie pamiatky hradného staviteľstva na Slovensku. Zo severnej strany je chránený skalným masívom a z južnej strany ho obopína zemný val. Najvyššia časť hradu sa nachádza 112 metrov nad hladinou Oravy. Na hrade bol nakrúcaný film Drakula, Princezná a žobrák, Kráľ drozdia brada, Sokoliar Tomáš. Pôvodná hĺbka hradnej studne bola 90 metrov. Hrad sa člení na horný, stredný a dolný hrad. V súčasnosti má oravské múzeum na hrade tri stále expozície, a to historickú, prírodovednú a etnografickú.

koleje
 
Doprava:
Vlak vás privezie do stanice Ružomberok. Priamo pod železničnou stanicou sa nachádza autobusová zastávka, kde nastúpite na autobus do Oravského podzámku, prípadne si môžete zvoliť prestup v Dolnom Kubíne. V Oravskom podzámku sa podľa značiek ľahko dostanete k hradu.
 

  1. Spišský hrad

 
Je hradná zrúcanina a zároveň hlavná dominanta širokého okolia spájajúca Spiš a Šariš. Ide o jeden z najväčších hradných komplexov na našom území. Napriek tomu, že sa vypína nad mestom spišské Podhradie, katastrálne patrí pod obec Žehra v okrese Spišská Nová Ves. Od roku 1993 je hrad národnou pamiatkou a je súčasťou pamiatkového súboru zapísaného v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Hradné bralo spolu s hradným komplexom je od roku 1990 chránené ako chránený výtvor a od roku 1996 ako národná pamiatka Spišský hradný vrch. hrad je dnes v stave zakonzervovaných a rekonštruovaných zrúcanín. Primárnym úmyslom bolo hradný areál sprístupniť verejnosti, čo sa kozervátorom postupom času podarilo.

zámek
 
Doprava:
Vlakom sa dostanete na stanicu Spišská Nová Ves. Presuniete sa na autobusovú stanicu (vpravo od železničnej stanice). Odtiaľ sa dostanete z nástupišťa číslo 3 autobusom do Spišského podhradia. Na hrad sa dostanete po vyznačenej trase.