Nezařazené

Typy okien

Máte hliníkové okná? Viete, ako sa o ne správne a vhodne postarať? Nestačí len vyčistenie handričkou a okennou. Dbajte aj na prevenciu okien.

Ako na údržbu okien a dverí? Jedným z dôležitých faktorov, ktorý by mal ovplyvniť váš výber okien je náročnosť na ich údržbu. Každý materiál vyžaduje niečo iné a rozdiely sú významné. Majitelia plastových okien budú mať s údržbou minimum starostí. Rámy nevyžadujú osobitnú starostlivosť. Dbajte len na to, aby na nich nezaschli zvyšky vápna alebo malty.

Carrara-Marble-House_1

Čo najskôr po montáži odstráňte aj samolepky a ochranné pásky. Povrch rámu sa najlepšie čistí jemným čistiacim prostriedkom a vodou. Pre odstránenie odolného znečistenia použite špeciálny čistič na okná. Nepoužívajte žieraviny, abrazívne prostriedky, nitroriedidlá alebo benzín. Starostlivo vyčistite aj vonkajšiu stranu rámov od nánosu peľu, dechtu a ďalších atmosférických nečistôt. Do materiálu sa vplyvom slnka zapekajú a po dlhšej dobe je ich možné len veľmi ťažko odstrániť. Aj starostlivosť hliníkových okien je jednoduché. Musíte sa ale vystríhať kontaktu s látkami, ktoré môžu ich povrch nezvratne poškodiť. Hliníkové prvky je nutné čistiť veľmi opatrne mäkkou utierkou, za výdatného namáčania vlažnou vodou s prídavkom neutrálneho čističa, bez obsahu rozpúšťadiel. Na rámy nikdy nepoužívajte abrazívne materiály, ako sú pieskové čističe, drôtenky a brúsny papier, ktoré ich môžu poškriabať. Hliníkové profily s eloxovanou úpravou nesmú prísť do styku ani s vápnom, to je s maltou, alebo omietkou. Ak máte drevené okná, životnosť závisí od druhu použitej dreviny.

white-marble-counter

Silný vplyv má tiež dispozícia stavby a orientácia stavebných otvorov na svetové strany. Okná na horskej chate znesú oveľa viac, ako okná v domčeku na predmestí mestečka. Povrch drevených okien chránime glazúrou alebo lakmi vysoko odolnými voči vlhkosti, UV žiareniu a v menšej miere aj mechanickému poškodeniu. Aby ste si zachovali hodnotu vašich okien čo najdlhšie, dvakrát ročne ich vyčistite a ošetrite. Používajte bežné, ale šetrné čistiace prostriedky, bez agresívnych chemických, či abrazívnych účinkov.