Nezařazené

Dom vs byt: plusy a mínusy

Mladí ľudia obľubujúci mestský ruch zvyčajne preferujú bývanie v bytoch a panelákoch, stredná generácia a dôchodcovia sa skôr uchyľuje na vidiek do rodinných domov. Táto konštanta však nie je exaktná a každý človek má na túto otázku iný názor. Aby ste sa však vedeli lepšie rozhodnúť, zozbierali sme pre vás pár plusov a mínusov bývania v domoch či bytoch.

obývák

Lepšie služby

Bývanie v bytoch vyhovuje skôr mladým ľuďom, ktorí sa nepotrebujú starať o záhradku a taktiež im ku šťastiu nechýba nekonečné upratovanie veľkého domu. Obvyklé byty síce nedisponujú veľkou plochou, avšak mnoho ľuďom to presne takto vyhovuje. Veľkým plusov bytov nachádzajúcich sa v meste je, že nemusíte za prácou, zábavou či nemocnicou dochádzať nekonečné kilometre, zvládnete to buď pešky alebo v prípade veľkomiest mestskou hromadnou dopravou. Neporovnateľné lepšie sú v mestách aj služby – či už väčší výber potravín v supermarketoch oproti vidieckym večierkam, alebo dostupnosť kaderníka či kozmetičky.
Aby sme to však s chválami nepreháňali, v byte môžete poľahky naraziť na neprispôsobivého suseda a o zábavu máte postarané. Odradzujúcim faktorom takisto môže byť aj výška inkasa či niekoľkonásobne väčší poplatok za odpad ako na vidieku.

panelák

Viac súkromia

Ak sa však rozhodnete bývať v rodinnom dome, je potrebné sa oň vhodne starať. Trávu je potrebné v lete kosiť, burinu v záhone vytrhávať či v zime odhŕňať sneh, to je ten pravý adrenalín, ktorý zažijete, iba ak ste obyvateľom rodinného domu. Odmenou za všetok vynaložený čas vám však bude, keď si v lete na záhradu umiestnite bazén, z ktorého vás nikto nevyženie a pozdĺž neho ležadlo, na ktorom môžete nečinne hodiny ležať, užívať si slnečné dni a zároveň chytať bronz na svoju pokožku. Z tohto rozhodne vyplýva, že viac súkromia si doprajete v rodinnom dome ako v byte. Ak sa ani po prečítaní tohto článku stále neviete rozhodnúť, ponúkame vám aj zlatú strednú cestu – cez týždeň bývanie v mestskom byte a cez víkend zaslúžený oddych na vidieckej chate.